UĞURLU ÖĞRENCİLERİN COŞKULU PROGRAMI

Kategori: Haberler

29.10.2019 tarihinde yayınlandı

Oxijen TV

Oxijen TV

YouTube Kanalı

 Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yılında Düzce Uğur Okulları Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını düzenlenen programla  coşku ile kutladılar. Günün anlam ve önemini belirtilen konuşmaları Uğur Okulları Düzce Genel Müdürü Nazmi Kıran ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Metehan Işık yaptı. Konuşmalarda şu ifadelere yer verildi: 
“Bundan 96 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk tarafından bize bugün armağan edilmiştir. Kendisi, o zaman gençlere seslenerek, ‘Biz bu vatanı kurtardık. Bu vatan artık siz gençlere emanettir. Bu vatanı iyi koruyun’ demiştir. Bugün, bizleri birleştiren, yolumuza rehberlik eden, muasır medeniyetler seviyesine çıkmanın yegâne yolu olan 'Cumhuriyetimizin' 96'ncı yılını kutluyoruz. Cumhuriyet, 7 düvele karşı verilen destansı mücadelenin; yokluk ve imkânsızlıkları beraberce nasıl aşabildiğimizin en canlı, en somut örneğidir. Cumhuriyet, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve atalarımızın tüm cihana karşı verdiği eşsiz mücadelenin en büyük mirasıdır. Okul sıralarında öğrendiğimiz şarkıda olduğu gibi Cumhuriyet, hürriyet, özgürlük; çağdaşlığa, uygarlığa durmadan ve yılmadan koşmak demektir. Cumhuriyet; hakkı, hukuku ve adaleti temel alan bir ruhla kuruldu. Bu ruhun temelinde de hür yaşama kararlılığımızın ve zincirlenemeyecek olan irademizin ifadesi olan Ulusal Kurtuluş Savaşımız vardır. 29 Ekim 1923'te kurulan Cumhuriyetin koruyucusu da fikri, vicdanı ve irfanı hür gençlerdir. Bu nedenle de milli egemenliğin ifadesi olan Cumhuriyetimizin günümüzde yaşadığı temel problemler, tüm gençlerimizin diğer vatandaşlarımızla birlikte, Demokratik laik ve sosyal hukuk devleti' için yürütülecek mücadele ile aşılacaktır. "

 Konuşmaların ardından okul öğrencileri tarafından günün anlam ve önemini belirten şarkılar söylendi. Program, şiir okumaları ve okul çatısından öğrencilerin dev Türk bayrağı açmasıyla son buldu.

Etiketler :

UĞURLU ÖĞRENCİLERİN COŞKULU PROGRAMI Haberler

Sıradaki