FINDIK FİYATI DÜŞÜYOR, ÜRETİCİ GERİLİYOR

Kategori: Haberler

21.09.2019 tarihinde yayınlandı

Oxijen TV

Oxijen TV

YouTube Kanalı

Fındık piyasası, fiyatların düşmesi nedeniyle alt üst oldu. Fındık üreticileri, fiyatların 15 gün içinde 15,5 liradan 13,5 liraya kadar gerilemesinden yakınıyorlar. Fındık tüccarları da, yoğun fındık tesliminden dolayı nakit sıkıntısı çekmeye başladıklarını belirtiyorlar. 
Düzce ve bölgesinde hasadı tamamlanan fındıkta alımlar sürüyor. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından 50 randıman fındığın 16.5 liradan alınmasına rağmen serbest piyasada fiyat 13,5 liraya kadar geriledi. Üreticiler, fındık fiyatının düşmesinden yakınıyor.
Ağustos ayının başında başlayan fındık hasadı tamamlanırken, üreticiler yüksek kesimlerde halen harmanda fındık kurutma işlemini sürdürüyor. Ne var ki fındık fiyatlarındaki ani düşüşler üreticileri panik havasına soktu. Serbest piyasada fiyatlar TMO alım fiyatının altında seyrederken fiyattaki iniş üreticiyi endişelendiriyor.
Okul ve kış harcamalarının aynı dönemlere denk gelmesi ve borçlar nedeniyle serbest piyasaya biraz daha fazla ürün indi. Dolayısıyla serbest piyasada bunu fırsata çevirmek isteyen tüccarlar bunu değerlendirdiler ve 13.5 liraya kadar fındık fiyatını düşürdüler.

Etiketler :

FINDIK FİYATI DÜŞÜYOR, ÜRETİCİ GERİLİYOR Haberler

Sıradaki
KANTİNLER DENETİM ALTINA ALINDI
3 görüntülenme   Bugün
81 İLDE EŞ ZAMANLI YAPILDI
1 görüntülenme   Bugün
EMEKLİ MAAŞLARINA SİTEM ETTİLER
2 görüntülenme   Bugün
OSB’DE İTFAİYE BİRİMİ KURULUYOR
7 görüntülenme   Bugün
GÜNÜN ÖZETİ
7 görüntülenme   1 Gün Önce
CUMAYERİ BAĞLANTI YOLUNDA KORKUTAN KAZA
12 görüntülenme   1 Gün Önce