BESİCİLER DERTLİ, HAYVANLARINI SATAMIYORLAR

Kategori: Haberler

13.02.2020 tarihinde yayınlandı

Oxijen TV

Oxijen TV

YouTube Kanalı

Düzce’de kurulan canlı hayvan pazarında, alıcılar da satıcılar da yem ve saman fiyatlarının yüksekliğinden yakınıyor. Zor bir dönem geçirdiklerini belirten hayvan yetiştiricileri, piyasaya ithal hayvan girmesi durumunda koşulların daha da kötü olacağını ifade ettiler. 
Sabah erken saatlerde hayvan pazarına gelerek ellerindeki canlı hayvanları satabilmek için çaba sarf eden yetiştiriciler, satış yapamadıkları için yakındı. Uzun süredir satışların yarı yarıya düştüğünü belirten satıcılar, girdi fiyatlarının fazla olmasının kendilerini zorladığını kaydettiler.
15 sene hayvan alıp sattığını söyleyen yetiştirici  " Besicilik en zor günlerini yaşıyor. Yem fiyatları pahalı. Eskiden 5-10 lira olan saman şimdi 25 liradan satılıyor. Türkiye'nin neresine hangi meydana giderseniz gidin aynı ortamla karşılaşıyoruz. Besi de yok şu anda. Fiyatlar alana pahalı, satana da ucuz geliyor’ dedi. 
Bir başka yetiştirici ise fiyat yüksekliğinin, piyasayı olumsuz etkilediğini ifade etti ve şu görüşlere yer verdi “ Özellikle 1-2 seneden beri hayvan ticareti çok düştü. Besici, getirdiği hayvanı satamadan geri götürüyor. Eğer piyasaya ithal hayvan girerse bizim durumumuz daha da kötüleşir. Yetkililerin bunu görmesini istiyoruz’ 
Pazarda bulunan saman satıcıları da satış yapamamaktan dert yandılar.

Etiketler :

BESİCİLER DERTLİ, HAYVANLARINI SATAMIYORLAR Haberler